شتاب‌گیری جت مانند مک لارن سنا!


مک لارن سنا اخیراً در دنیای واقعی ظاهر نشده است. بازهم مثل همیشه شاهد خودنمایی زمین‌های جانی بومر هستیم که با انتشار کلیپی جدید از سنا در فلوریدا خبرساز شده است. شاید این خودرو کمی آشنا به نظر برسد که دلیل آن‌هم ظاهر شدن همین سنا در همین مکان بوده است. البته این هیولا سال پیش مسافت طولانی‌تری را در این باند طی کرده بود اما هم‌اکنون فقط مسافت 1600 متری را پشت سر می‌گذارد.

سنا در همین مسافت کم هم توانایی‌های خودش را نشان داده است. لانچ خودرو کاملاً راحت صورت گرفته و با تخت گازی که راننده می‌رود سرعت به 160 کیلومتر در ساعت نزدیک‌تر می‌شود. سنا با لانچ کنترل فعال حرکت کرده و داده‌ها نشان می‌دهند این خودرو در زمان لانچ شتاب 1.1 جی را ثبت می‌کند. این عملکرد اصلاً بد نیست زیرا سنا از لاستیک‌های خیابانی استفاده کرده و سطح مسیر هم دارای حداکثر چسبندگی مسیرهای درگ نبوده است.

خودرو در عرض 5 ثانیه از سکون به تندی 160 کیلومتر در ساعت رسیده و تنها 5 ثانیه بعد سرعت خودرو از 241 کیلومتر در ساعت عبور می‌کند. شتاب گیری خودرو بعد از سرعت 257 کیلومتر در ساعت به‌صورت محسوسی افت می‌کند و این در صورتی است که سنا به نیروگاه 8 سیلندر 4 لیتری توئین توربوی 789 اسب بخاری مجهز است. سرعت 302 کیلومتر در ساعت به‌طور مختصر روی سرعت شمار نقش می‌بندد اما سرعت رسمی ثبت شده توسط سنا در این تست 301.2 کیلومتر در ساعت می‌باشد.

سنا اصلاً خودروی کندی نیست اما خب سریع‌ترین رکوردگیری این خودرو نیز محسوب نمی‌شود. نسخه‌ای تیون شده از نیسان GT-R در این زمین به سرعت 346 کیلومتر در ساعت رسیده هرچند آن خودرو 1100 اسب بخار قدرت داشته است. یک دستگاه فورد GT استوک نیز در چالش 1600 متر به سرعت 293 کیلومتر در ساعت دست یافته و این در حالی است که فورد تنها 647 اسب بخار قدرت دارد. حتی یک دستگاه مک لارن 720S استوک نیز به سرعت 346 کیلومتر در ساعت رسیده است که بالاتر از رکورد کنونی سنا می‌باشد.

البته که سنا هیچ مشکلی ندارد. بال بزرگ عقب و پکیج آئرودینامیکی بکار رفته در این خودرو باعث شده‌اند موشکی زمینی تولید شود. شاید بهترین بخش این کلیپ ناله‌ی جت مانند سنا باشد که بر هیجان کار می‌افزاید؛ اما بازهم می‌گوییم سرعت ثبت شده برای سنا در این تست کم بوده است!

[دانلود ویدئو]