معرفی فراری 812 GTS، قوی‌ترین کانورتیبل تولیدی دنیا


F8 اسپایدر تنها محصول روباز جدیدی نیست که توسط فراری معرفی شده زیرا این شرکت ایتالیایی به‌طور هم‌زمان نسخهٔ روباز مدل 812 سوپرفست را هم معرفی کرده است. این خودرو که 812 GTS نام گرفته است، مانند تمامی کانورتیبل‌های مدرن فراری به یک سقف فلزی جمع‌شونده مجهز است که تا حداکثر سرعت 45 کیلومتر بر ساعت ظرف تنها 14 ثانیه باز یا بسته می‌شود. در این خودرو یک پردهٔ عقب برقی تعبیه شده که به‌عنوان بادگیر هم عمل می‌کند و حتی در هنگام بسته بودن سقف نیز می‌توان آن‌را پایین آورد تا راننده و سرنشین بتوانند بیشتر از سمفونی V12 و صدای اگزوز لذت ببرند.

علاوه بر تجهیز به سقف بازشونده، بخش عقبی 812 GTS هم بازطراحی شده که از ویژگی‌های برجستهٔ آن می‌توان به دو برآمدگی به همراه پوشش جدید عقب و محفظهٔ بار اشاره کرد. علاوه بر این، دیفیوزر عقب هم تغییر شکل داده و برای جبران حذف گذرگاه هوای بالای گلگیرهای عقب نسخهٔ کوپه، در اینجا یک فلپ اضافی تعبیه شده است. فراری همچنین دو فلپ کوچک L شکل را هم به گوشه‌های بالایی شیشهٔ جلو اضافه کرده که به کنترل تلاطم و سروصدای آئرودینامیکی خودرو کمک می‌کند و به گفتهٔ این شرکت موجب می‌شود حتی در سرعت‌های بالا هم اختلالی در صحبت کردن سرنشینان ایجاد نشود.

اما همان‌طور که انتظار می‌رود، 812 GTS از لحاظ فنی تفاوتی با برادر کوپهٔ خود ندارد. این یعنی در سینهٔ این نسخه هم همان نیروگاه 6.5 لیتری V12 تنفس طبیعی با 800 اسب بخار قدرت و 720 نیوتن متر گشتاور قرار دارد که 812 GTS را به قوی‌ترین کانورتیبل تولید سری دنیا تبدیل کرده است. عملکرد این خودرو نیز تقریباً نزدیک به نسخهٔ سقف ثابت است به‌گونه‌ای که به گفتهٔ فراری در کمتر از 3 ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت و در 8.3 ثانیه به دویست کیلومتر بر ساعت می‌رسد درحالی‌که حداکثر سرعت آن 340 کیلومتر بر ساعت است.

812 GTS خودرویی تولید محدود نیست و محصولی تولید سری معمولی محسوب می‌شود. این اولین ساختۀ موتور جلوی V12 روباز تولید سری فراری در نیم قرن گذشته محسوب می‌شود زیرا آخرین نمونهٔ این نوع محصول به سال 1969 و مدل 365 GTS4 بازمی‌گردد که بیشتر با نام دیتونا اسپایدر شناخته می‌شود. از آن زمان به بعد، فراری چنین خودروهایی را فقط به‌صورت تولید محدود ارائه کرد که ازجملهٔ آن‌ها می‌توان به 550 بارچتا در سال 2000، سوپرآمریکا در سال 2005، 599 SA آپرتا در سال 2010 و F60 آمریکا در سال 2014 اشاره کرد که آخری تنها در 10 دستگاه ساخته شد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

56 − = 52